2001 Men's World Cup Qualifier

Field Hockey Canada
MEN'S NATIONAL TEAM

10th Men's World Cup Qualifier
Edinburgh, Scotland - July 17 to 29, 2001

F.H.C._logo
Top seven teams qualifies for the 2002 World Cup in Kuala Lumpur, Malaysia
The Canadian Team is staying at Pollok Hall
Tel: 011-44-131- 667-1971
Fax: 011-44-131-668-3217

Zimbabwe out - New Zealand in
FIH Press Releases
May 31          June 6
Zimbabwe out - New Zealand in

Canadian Team

Schedule and Results
Round-Robin Standings
Classification Round Standings
Final Standings
Canadian Game Reports

Team Diary

Andrew Griffiths
Live internet broadcast on PlanetFieldHockey.com !
FIH Press Release
Hari Kant



Canadian Team
Athletes
Jon MacKINNON (gk)       Mike MAHOOD (gk)
Sean CAMPBELL       Robin D'ABREO
Ranjeev DEOL       Wayne FERNANDES
Casey FERGUSON       Tom GREEN
Ronnie JAGDAY       Ravi KAHLON
Bindi KULLAR       Michael LEE
Mike OLIVER       Ken PEREIRA
Rick ROBERTS       Peter SHORT
Rob SHORT       Paul WETTLAUFER

Staff
Head Coach: John SACRÉ
Assistant Coach: Toon SIEPMAN
Manager: Andrew SHIRKOFF
Physiotherapist: Kevin STOLL



Schedule and Results

Round Robin :July 17 to 21
Classification Round : July 22 to 25
Rest day : July 26
Play-Off : July 27 to 29

Tuesday July 17
Wednesday July 18
Thursday July 19
Friday July 20
Saturday July 21
Sunday July 22
Monday July 23
Tuesday July 24
Wednesday July 25
Thursday July 26
Friday July 27
Saturday July 28
Sunday July 29

Game Reports

ROUND ROBIN
Pool A
Egypt
Egypt
India
India
New Zealand
New Zealand
Wales
Wales
   
Pool B
Argentina
Argentina
Bangladesh
Bangladesh
Belgium
Belgium
France
France
   
Pool C
Chile
Chile
Japan
Japan
Scotland
Scotland
Spain
Spain
   
Pool D
CanadaCanada
Poland
Poland
Russia
Russia
USA
USA

ROUND ROBIN
TimePitchPool Tuesday July 17Score
10:00
1
B
ArgentinaBangladesh8 - 1
12:00
1
B
BelgiumFrance1 - 1
15:00
1
D
CanadaPoland
1 - 2 (detail)
17:30
1
D
RussiaUSA0 - 1
TimePitchPool Wednesday July 18Score
10:00
1
A
EgyptNew Zealand1 - 3
12:00
1
A
IndiaWales2 - 1
12:30
2
B
BangladeshBelgium0 - 5
14:30
2
B
FranceArgentina1 - 2
15:00
1
C
ChileJapan0 - 4
17:00
1
C
ScotlandSpain0 - 2
TimePitchPool Thursday July 19Score
10:00
1
A
WalesEgypt3 - 2
12:00
1
A
New ZealandIndia1 - 0
12:30
2
D
USA Canada
2 - 4 (detail)
14:30
2
D
PolandRussia3 - 0
15:00
1
C
SpainChile4 - 0
17:00
1
C
JapanScotland2 - 1
TimePitchPool Friday July 20Score
10:00
1
B
ArgentinaBelgium2 - 1
12:00
1
B
BangladeshFrance2 - 5
15:00
1
D
Russia Canada
3 - 1 (detail)
17:00
1
D
PolandUSA5 - 1
TimePitchPool Saturday July 21Score
10:00
1
A
EgyptIndia1 - 3
12:00
1
A
New ZealandWales1 - 0
15:00
1
C
ChileScotland1 - 5
17:00
1
C
JapanSpain0 - 5
Round-Robin Standings

CLASSIFICATION ROUND
Pool E
New Zealand
1A: New Zealand
Spain
1C: Spain
Belgium
2B: Belgium
Canada
2D: Canada
   
Pool F
Argentina
1B: Argentina
Poland
1D: Poland
India
2A: India
Japan
2C: Japan
   
Pool G
3A: Wales
Wales
3C: Scotland
Scotland
4B: Bangladesh
Bangladesh
4D: Russia
Russia
   
Pool H
3B: France
France
3D: USA
USA
4A: Egypt
Egypt
4C: Chile
Chile

CLASSIFICATION ROUND
TimePitchPool Sunday July 22Score
10:30
2
G
WalesBangladesh1 - 0
11:00
1
E
New ZealandBelgium1 - 1
12:30
2
H
FranceEgypt3 - 1
13:00
1
F
ArgentinaIndia5 - 3
15:00
1
E
Spain Canada1 - 1 (detail)
15:30
2
G
ScotlandRussia3 - 0
17:00
1
F
PolandJapan0 - 0
17:30
2
H
USAChile1 - 2
TimePitchPool Monday July 23Score
13:00
1
E
Belgium Canada1 - 0 (detail)
15:00
1
F
ArgentinaPoland4 - 1
15:30
2
G
BangladeshRussia0 - 5
17:00
1
H
FranceUSA2 - 1
TimePitchPool Tuesday July 24Score
11:00
1
E
New ZealandSpain1 - 3
13:00
1
H
EgyptChile3 - 3
15:00
1
G
WalesScotland1 - 0
17:00
1
F
IndiaJapan2 - 0
TimePitchPool Wednesday July 25Score
11:00
1
E
CanadaNew Zealand3 - 5 (detail)
11:30
2
H
ChileFrance2 - 2
13:00
1
E
BelgiumSpain1 - 1
13:30
2
G
BangladeshScotland0 - 7
15:00
1
F
JapanArgentina2 - 5
15:30
2
G
RussiaWales2 - 2
17:00
1
F
IndiaPoland1 - 2
17:30
2
H
EgyptUSA2 - 1
Classification Round Standings

Thursday July 26
Rest Day

PLAY-OFF
TimePitchPool Friday July 27Score
10:00
1
Cross-over 9-12
1G: Wales2H: Chile3 - 2
12:30
1
Cross-over 9-12
2G: Scotland1H: France3 - 3 (ps: 4-5)
13:00
2
Cross-over 13-16
3G: Russia4H: USA2 - 3
15:00
1
Semi-final
1E: Spain2F: Poland5 - 1
16:00
2
Cross-over 13-16
4G: Bangladesh3H: Egypt1 - 2
17:30
1
Semi-final
2E: Belgium1F: Argentina 2 - 4
TimePitchPool Saturday July 28Score
10:00
1
Cross-over 5-8
3E: New Zealand4F: Japan 0 - 1 (ot)
12:30
1
Cross-over 5-8
4E: Canada3F: India 1 - 2 (detail)
13:30
2
15th-16th place
RussiaBangladesh4 - 2
15:00
1
11th-12th place
ChileScotland4 - 5 (ot)
16:00
2
13th-14th place
USAEgypt1 - 2
17:30
1
9th-10th place
WalesFrance1 - 2
TimePitchPool Sunday July 29Score
10:00
1
Bronze Medal PolandBelgium5 - 2
12:30
1
7th-8th place
New Zealand Canada 4 - 0 (detail)
13:00
2
5th-6th place
JapanIndia 3 - 4
15:00
1
   Final   SpainArgentina 4 - 5
Final Standings
17:00
Awards Ceremony



Round-Robin Standings

Pool A      Pool B      Pool C      Pool D

Pool AScores
TeamEGYINDNZEWAL
Egypt
X
1 - 3
1 - 3
2 - 3
India
3 - 1
X
0 - 1
2 - 1
New Zealand
3 - 1
1 - 0
X
1 - 0
Wales
3 - 2
1 - 2
0 - 1
X

Pool AStandings
TeamPldWonTieLst ForAgtPts
New Zealand 3 3 0 0 5 1 9
India 3 2 0 1 5 3 6
Wales 3 1 0 2 4 5 3
Egypt 3 0 0 3 4 9 0

Pool BScores
TeamARGBANBELFRA
Argentina
X
8 - 1
2 - 1
2 - 1
Bangladesh
1 - 8
X
0 - 5
2 - 5
Belgium
1 - 2
5 - 0
X
1 - 1
France
1 - 2
5 - 2
1 - 1
X

Pool BStandings
TeamPldWonTieLst ForAgtPts
Argentina 3 3 0 0 12 3 9
Belgium 3 1 1 1 7 3 4
France 3 1 1 1 7 5 4
Bangladesh 3 0 0 3 3 18 0

Pool CScores
TeamCHIJAPSCOSPA
Chile
X
0 - 4
1 - 5
0 - 4
Japan
4 - 0
X
2 - 1
0 - 5
Scotland
5 - 1
1 - 2
X
0 - 2
Spain
4 - 0
5 - 0
2 - 0
X

Pool CStandings
TeamPldWonTieLst ForAgtPts
Spain 3 3 0 0 11 0 9
Japan 3 2 0 1 6 6 6
Scotland 3 1 0 2 6 5 3
Chile 3 0 0 3 1 13 0

Pool DScores
TeamCANPOLRUSUSA
Canada
X
1 - 2
3 - 1
4 - 2
Poland
2 - 1
X
3 - 0
5 - 1
Russia
1 - 3
0 - 3
X
0 - 1
USA
2 - 4
1 - 5
1 - 0
X

Pool DStandings
TeamPldWonTieLst ForAgtPts
Poland 3 3 0 0 10 2 9
Canada 3 2 0 1 8 5 6
USA 3 1 0 2 4 9 3
Russia 3 0 0 3 1 7 0



Classification Round Standings

1st to 8th
9th to 16th
Pool E      Pool F            Pool G      Pool H

Pool EScores
TeamNZESPABELCAN
1A: New Zealand
X
1 - 3
1 - 1
5 - 3
1C: Spain
3 - 1
X
1 - 1
1 - 1
2B: Belgium
1 - 1
1 - 1
X
1 - 0
2D: Canada
3 - 5
1 - 1
0 - 1
X

Pool EStandings
TeamPldWonTieLst ForAgtPts
Spain 3 1 2 0 5 3 5
Belgium 3 1 2 0 3 2 5
New Zealand 3 1 1 1 7 7 4
Canada 3 0 1 2 4 7 1

Pool FScores
TeamARGPOLINDJAP
1B: Argentina
X
4 - 1
5 - 3
5 - 2
1D: Poland
1 - 4
X
2 - 1
0 - 0
2A: India
3 - 5
1 - 2
X
2 - 0
2C: Japan
2 - 5
0 - 0
0 - 2
X

Pool FStandings
TeamPldWonTieLst ForAgtPts
Argentina 3 3 0 0 14 6 9
Poland 3 1 1 1 3 5 4
India 3 1 0 2 6 7 3
Japan 3 0 1 2 2 7 1

Pool GScores
TeamWALSCOBANRUS
3A: Wales
X
1 - 0
1 - 0
2 - 2
3C: Scotland
0 - 1
X
7 - 0
3 - 0
4B: Bangladesh
0 - 1
0 - 7
X
0 - 5
4D: Russia
2 - 2
0 - 3
5 - 0
X

Pool GStandings
TeamPldWonTieLst ForAgtPts
Wales 3 2 1 0 4 2 7
Scotland 3 2 0 1 10 1 6
Russia 3 1 1 1 7 5 4
Bangladesh 3 0 0 3 0 13 0

Pool HScores
TeamFRAUSAEGYCHI
3B: France
X
2 - 1
3 - 1
2 - 2
3D: USA
1 - 2
X
1 - 2
1 - 2
4A: Egypt
1 - 3
2 - 1
X
3 - 3
4C: Chile
2 - 2
2 - 1
3 - 3
X

Pool HStandings
TeamPldWonTieLst ForAgtPts
France 3 2 1 0 7 4 7
Chile 3 1 2 0 7 6 5
Egypt 3 1 1 1 6 7 4
USA 3 0 0 3 3 6 0



Final Standings

Top seven teams qualifies for the 2002 World Cup in Kuala Lumpur, Malaysia:
Argentina, Spain, Poland, Belgium, India, Japan, New Zealand.
Gold
1st - Argentina:
Argentina
Silver
2nd - Spain:
Spain
Bronze

3rd - Poland

Poland

4th - BelgiumBelgium
5.IndiaIndia
6.JapanJapan
7.New ZealandNew Zealand
8.CanadaCanada
     
9.FranceFrance
10.WalesWales
11.ScotlandScotland
12.ChileChile
     
13.EgyptEgypt
14.USAUSA
15.RussiaRussia
16.BangladeshBangladesh

Team Diary!


For information or comments: fhc@fieldhockey.ca
FHC Menu                       Top                       Men's Teams Menu